Chrzest – jak się za to zabrać?

Chrzest to najważniejsze wydarzenie dla chrześcijan. Wierzący rodzice przekazują swoją wiarę ich pociechom. Samą duchowością jednak nie da się żyć w tym dniu. Trzeba dopiąć formalności i to nie tylko tych kościelnych, ale również związanych z imprezą na cześć nowego katolika w rodzinie. Odpowiednie ugoszczenie zaproszonych osób i spędzenie tego dnia uroczyście jest tradycją. W jaki sposób zorganizować przyjęcie z okazji chrztu?

 

LOKAL

Miejsce przyjęcia determinuje dalszą pracę organizacyjną nad nim. Wynajęty lokal lub restauracja przejmą od ciebie większość obowiązków, często tych związanych z jedzeniem na przyjęciu, obsługą uroczystości i dekoracjami. Impreza w domu również posiada swoje plusy, jednak niezwiązane z czynnościami a aurą i nastrojem pomieszczenia. Jeśli decydujesz się zaprosić gości do siebie, z odpowiednim wyprzedzeniem musisz doprowadzić dom do czystości, ugotować posiłek i upiec placki (oczywiście zakładając, że masz sporo rąk do pomocy, inaczej nie polecam żadnej świeżo upieczonej mamie zabierania się za organizację wesela w domu). Jednoczesna opieka nad małym aniołkiem może okazać się po prostu niemożliwa. Zanim zdecydujecie się na jedną z opcji (restauracja versus dom), zastanówcie się nad plusami i minusami każdego z rozwiązań, nad tym czy warunki w domu pozwalają na zorganizowanie przyjęcia i czy kwota wynajęcia lokalu nie będzie zbyt wysoka.

CATERING

Restauracja gwarantuje taką wygodę, jaką jest menu i organizacja posiłków. Nie musimy martwić się o obiad, przystawki i deser, co jest dużym ciężarem zdjętym z barków. Chrzciny lubią ciasta – zadbajmy by przynajmniej dwoma rodzajami mogli raczyć się goście. Jeśli jednak obstawiacie za zrobieniem chrzcin na swoim, poproście przyjaciół i rodzinę o pomoc przy obowiązkach. Niech babcia zrobi sałatkę, siostra kotlety, a przyjaciółka upiecze ciasto.

GOŚCIE

Na chrzest zaprasza się z reguły jedynie najbliższe osoby. To nie jest wesele, aby zbierać kuzynostwo niewidziane przez ostatnich pięć lat. Ta uroczystość powinna być kameralna i spokojna. Jeśli jednak macie ochotę, fundusze i cierpliwość do organizacji dużych chrzcin na kilkadziesiąt osób, zróbcie to. Pamiętajcie jednak, że niemałym wyczynem jest zabawianie gości, porozmawianie z każdym z osobna, przy jednoczesnym zajmowaniu się dzieckiem. Wybierzcie w tym wypadku swój osobisty komfort.

STRÓJ

W co się ubrać na chrzest? Strój na uroczystość kościelną powinien być elegancki i stonowany. Po mszy, jeśli zachodzi taka potrzeba, można przebrać się w coś wygodniejszego. Chrzciny to bardzo elegancja uroczystość, więc ubierzmy się zgodnie z obyczajem, bez ekstrawagancji.  Po sakramencie, nasza mała pociecha w pięknym białym stroju może zacząć być marudna. Należy ją przebrać w bawełniane ciuszki, aby spokojnie i komfortowo przebrnęła przez ten wyjątkowy dla niej dzień.

 

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *